kolmapäev, 22. juuli 2015

Olulisest ja mängulisest õpetamise kunstist

Eesti Õpetajate Liit koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Tallinna Ülikooli ja paljude haridusentusiastidega toob tänavusele Arvamusfestivalile õpetamiskunstide ala, kus arutatakse haridusvaldkonna dogmade ja õpetaja võimalike rollide üle. Kõiki huvilisi oodatakse reedel, 14. augustil Arvamusfestivali Õpiorgu neil teemadel kaasa mõtlema ja ütlema. 

Õpetajate liidu juhatuse liige Peeter-Eerik Ots tutvustab Arvamusfestivali õpetamiskunstide ala arutelusid lähemalt.

Õpetajad tunnetavad, et haridusvaldkond on kivistunud arusaamadest raske. Nii võetaksegi Arvamusfestivalil ette mõned suuremad dogmasambad ja vaadatakse, miks ja millel need püsivad. Võib-olla ei olegi stambid mujal kui meie peades ning koos ägedate kolleegidega peamiselt etenduskunstide valdkondadest pakume paremaid alternatiive. 

Õpetamiskunstide ala esimese arutelu käigus püüame kokku panna Eesti koondise hariduses. Vaatame kui pikk on mängijate pink ja kas jagub mängijaid kõikidele positsioonidele või püüavad kõik olla kesktormajad. Või eelistavad äärekaitses rohkem fännisektorile poseerida.

Arutelu "Haridusorkester on häälest ära ehk kellega õpetaja koos mängib?" toimub kell 12.30-14.00. Arutavad kõik kohalolijad, modereerib Margit Timakov koos üllatuskülalisega.

Andrus Vaarik. Foto: efis.ee
Teises arutelus „Õpetaja kompab piire“, on piiride, rollide, publiku ja vaatenurkade teemal oma mõtetega kohal näitleja Andrus Vaarik, kel jagub tarkuseteri igasugu rollide täitmiseks. Suve hakul sai talle antud palve riiklik õppekava pähe õppida ning see professionaalse õpetaja rollis publikule ette kanda. Tea, kas ta oleks sel juhul ainus inimene, kellel see tekst peas on? Vaarik ise ütleb enda kohta, et igasugune improvisatsioon nõuab väga head teksti tundmist. Kuidas on õpetajaga?

Arutelu "Õpetaja kompab piire – kes või mis päästab õpetaja lõksust?" leiab aset kell 14.30-16.00. Arutavad kõik kohalolijad, modereerivad Andrus Vaarik ja Peeter-Eerik Ots.

Kolmandas arutelus panevad Tallinna Ülikooli ja Viljandi Kultuuriakadeemia ning lasteaednike esindajad oma pead ja käed kokku, et luua kõigile nähtav vaimupilt õppimise ja õpetaja põlisemast olemusest. Ning siis taas kustutame pildi, et see uuesti teha.

Arutelu "Õppimise kunst või kunstlik õppimine?" ootab kõiki huvilisi osalema kell 17.30-19.00. Teiste seas arutlevad teema üle Viive-Riina Ruus ja Mari Lints. Modereerib Katrin Nielsen.


Loe õpetamiskunstide ala kohta lisaks ka postitust Arvamusfestivali blogis.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar