reede, 26. november 2021

Muljeid Rakett69 õpihuvilaagritest

Rakett69 õpihuvilaager Osula Põhikoolis

Suvel rääkis õpetaja Rakett 69 laagrist, mille ta plaanis sügisel Osula Põhikoolis korraldada ja kutsus meidki osalema. Alguses ma ei olnud päris kindel, kas ma saan ikka hakkama, aga kui laager algas, siis selgus, et seal oli väga tore olla.

Laager toimus septembri lõpus ja oktoobri alguses koolis. Laagrit juhendas meie keemia- ja füüsikaõpetaja, kes osalejaile ülesandeid selgitas. Laagris sai osaleda kokku 16 kaheksanda ja üheksanda klassi õpilast, keda õpetaja kutsus või kes ise avaldasid soovi osaleda. Kokku sai väga mõnus seltskond. Iga päeva alguses loosisime uued võistkonnad ja alustasime ülesannete lahendamisega. Kuna kõik tahtsid lahendamisel osaleda, siis oli väga hea jagada ülesanded kõigi tiimikaaslaste vahel, et saaks ühiselt lahenduse võimalikult kiiresti valmis.

Rakett69 laager Osula Põhikoolis
Foto: Erakogu
Kõige rohkem meeldisid õpilastele ehitusülesanded. Põnevad ja erinevad lahendused tulid tiimidel pallide sorteerimises. Sorteerimismasinate ehituses kasutati huvitavaid vahendeid ja otsiti koos toimivaid lahendusi. Kahjuks enamus palle maandus (kõigil) siiski põrandal. Võistkondade poolt ehitatud masinates leidus vigu, mida oleks saanud parandada pikema ajaga. Veidi rohkem oleksime vajanud aega testimiseks ja masina täiustamiseks.

Raketi ehitamise ülesandes leidsid kõik üsnagi ruttu hea lahenduse kuidas rakett võimalikult kõrgele õhku lennutada. Proovisime mitu korda üle, et meie rakett ikka lendaks. Ülejäänud aja jooksul katsetasid osad laagrilised erinevaid segusid ainetest, mis raketi ehitamisest järele jäid. Poiste seas tekitas see katsetamine suurt põnevust. Kõikide võistkondade raketid lendasid päris kõrgele. Autode ehitamine oli aga juba keerulisem ja taas kasutati väga erinevaid lahendusi. Meie tiim ei suutnud oma prototüüpidest välja panna autot, mis piisavalt hästi ja kiiresti edasi liiguks, mistõttu pidime viimase kahe minuti jooksul kasutusele võtma hädaabi variandi, mis võimaldas küll võistlusel osaleda, aga paraku meie sõiduk finišisse ei jõudnud.

Mulle meeldisid kõige rohkem salasõna lahendamine ja elektrivoolu tekitamine jääkuubikute vormides. Salasõna lahendamisega oli raske alustada, sest me ei taibanud kohe ära mis teha tuleb. Peale paari õpetajapoolset vihjet saime juba päris hästi hakkama ja kõik võistkonnad proovisid lahendada ülesannet võimalikult kiiresti. Elektrivoolu tekitamisel teadsime kohe mis teha tuleb ja jõudsime lahenduseni isegi liiga ruttu. Mul jäi sellest ülesandest hästi meelde, milline lahus on parem elektrijuht kui teised. Kõik õpilased said käia vähemalt korra duellis. Igaühel olid omad lemmikud duelliülesannetes. Edukas olemiseks oli vaja proovida erinevaid tehnikaid ning mõne ülesande puhul selgus ka, et lihtsuses peitub võlu. Mõnel juhul oli tähtis ka see, et sul oleks natuke õnne.

Rakett69 laagris osalejad Osula Põhikoolis. Foto: Erakogu.

Kui me saime ülesannetega valmis enne ette nähtud aega, saime mängida erinevaid mänge ja rääkisime põnevaid lugusid. Ma olen väga õnnelik, et ma sain võimaluse selles laagris osaleda. Lahendasime erinevaid ehitus- ja mõtlemisülesandeid. Sain uusi kogemusi ja õppisin palju uut.


Liis Serv

Osula Põhikool


Rakett69 õpihuvilaagris kogetud põnevad hetked Pärnu Rääma Põhikoolis

Rakett69 õpihuvilaagrid toimusid oktoobrivaheajal 2021 Pärnu Rääma Põhikoolis, kui kahe laagri peale kokku said raketitunnistuse 31 ägedat noort. Laagri juhendajaks oli Pärnu Rääma Põhikooli õpetaja Mart Kimmel.

Rakett69. Keidy Vaikla joonistus.

Laagrimuljeid jagavad Keidy Vaikla, Katri-Liis Sedjakin ja Vaido Schneider.

1. Miks otsustasid laagris osaleda?

See oli midagi uut ja tundus põnev tegevus.

2. Mida tegite?

Lahendasime palju põnevaid ülesandeid, mis tõstsid adrenaliini kohe juba hommikul. Seal sai mõelda, teistega koostööd teha ja erinevaid masinaid ehitada.

3. Mis jäi meelde?

Meelde jäi tore seltskond ja palju erinevaid ülesandeid ja nende lahenduskäigud.

4. Mis oli lahe?

No kõige lähedam oli ikka see, kui sai teha neid ülesandeid ja nuputada erinevaid lahendusi.
Eriti lahe oli raketi valmistamine.

5. Kuidas võtaksid oma muljed kokku?

Väga äge ja lõbus oli ja kui saaks teeks uuesti.


6. Kas soovitaksid sõpradele? Miks?

See oli väga huvitav kogemus; seal saab teha lahedaid asju; see on kogemus, mida saab ainult selles laagris ja sa kohtud uute inimestega ka kindlasti.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar