teisipäev, 3. juuni 2014

Arvamusfestivali keskpunktis on haridus

Avaldame tänases Järva Teatajas ilmunud artikli tänavusest Arvamusfestivalist, kus algatus Huvitav Kool koos Noored Kooli programmi vilistlastega on korraldamas hariduslava. 

Lisaks artiklis nimetatud kõnelejatele on tänaseks oma osalemise hariduslava aruteludes kinnitanud ka minister Jevgeni Ossinovski, Huvitava Kooli nõukoja liige Maris Hellrand, Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Janar Holm, Tallinna Ülikooli arendusprorektor Eve Eisenschmidt jpt. 


Arvamusfestivali teemade seas on tänavu olulisel kohal haridus. Mäe- ja Orulaval arutletakse, kuhu kaob eesti laste koolirõõm ja kas käes on klassikalise kooli viimased päevad. Muude haridusteemade tarvis on omaette lava, kus jätkub põnevaid mõttevahetusi mõlemaks päevaks.

Moonika Lepp, Arvamusfestivali vabatahtlik

Kahel päeval käib hariduslavalt läbi seitse teemat. Näiteks mõtiskleme Eesti koolivõrgu tuleviku üle; vaatame PISA testi telgitagustesse; küsime, kes on need inimesed, kes kujundavad Eesti tulevikku õpetajatena.

Praegu on juba kindel, et kõnelejate seas on David Vseviov ja Jaak Aaviksoo. Hariduslava teemad panid suuresti kokku «Noored kooli» programmi vilistlased ja algatuse «Huvitav kool» kogukond.

«Laval räägivad ettevõtjad koolist ja nende endi rollist Eesti hariduse mõjutamisel,» lausus Helen Sabrak, «Noored kooli» programmi vilistlane ja üks hariduslava kava koostajatest. «Püstitame intrigeeriva küsimuse, kas äkki oleks aeg koolides hindamine kui selline üldse lõpetada ja liikuda tagasiside andmisel uutele tasanditele. Sõna saavad õpilased, et arutleda, milline on hea kool õppimiseks.»

Sabraku ütlust mööda kajastuvad lava teemades kõige aktuaalsemad sisuküsimused, mida Eestis on hariduse vallas viimase aasta jooksul arutatud.

Samuti on selge, et need teemad puudutavad kõiki eestimaalasi. «Koolis luuakse iga päev kild killu haaval meie riigi ja rahva tulevikku ning on oluline küsida, kuidas meil läheb, ning aidata kaasa, et läheks veel paremini,» arutles Sabrak. «Asjatundlike ja põnevate esinejate kõrval teeb arvamusfestivalist erilise sündmuse just kohale tulev kuulaja, kes on kõigi teemade aktiivne kaasarutaja. Ootame hariduslaval osalejatelt põnevat kaasaelamist, palju küsimusi ja ideid, mida vestlustes läbi arutada.»

Üks olulisemaid ja parasjagu maailma kõnetavaid teemasid on julgeolek, nii on ka hariduslava kavas teema «Haridus kui julgeolekugarantii», kus tuntud arvamusliidrid eestlaste ja venelaste hulgast käsitlevad koolisüsteemi võimalusi ja ohte riigi julgeoleku tagamisel.

Arvamusfestivali programmi koostamisega tegeleva meeskonna vabatahtliku Marleen Pedjasaare selgitusel pakkusid haridusaruteludeks mõtteainet nii meie õpilaste PISA testi tulemused kui ka õppekavade normatiivid. Teine oluline ideekoht oli veebruaris tehtud korje, mille kaudu said oma mõtteid ja ettepanekuid väljendada kõik Eesti elanikud.

«PISA testi tulemused näitavad, et Eesti kool pole halb, kuid meie õpilased pole homseks ühiskonnaks päris valmis – meil pole piisavalt enesekindlaid, loovaid, ettevõtlikke inimesi,» ütles Pedjasaar. «Ühelt poolt on Eesti laste õpitulemused maailma parimate hulgas, teisalt on Eesti õpetajate hinnangud enesekindlusele, eneseusule, eesmärgikindlusele rahvusvahelises võrdluses ühed kehvemad.»

Lisaks hariduslavale on mõlemal festivalipäeval üks haridusteema ka Mäe- ja Orulaval. Reede õhtul arutletakse, selle üle, kas klassikaline kool elab praegu oma viimaseid päevi, laupäeval püütakse jälile saada, kuhu kaob koolirõõm. Mäe- ja Orulava on ainsad lavad, mille programmi on pannud kokku arvamusfestivali meeskond.

HARIDUSLAVA KAVA

Reede, 15. august

12.30–14.00 «Kas Eesti PISA torn on viltu?»

14.00–15.30 «Kas kodulähedane hea kool on võimalik?»

16.00–17.30 «Tuleviku arhitektid: kes kujundavad meie järgmist põlvkonda?»

18.00–19.30 «Mis on ettevõtja roll Eesti hariduses?»

Laupäev, 16. august

14.00–15.00 «Millises koolis on hea õppida?»

15.00–16.00 «Milleks meile koolides hindamine?»

17.00–18.30 «Haridus kui julgeolekugarantii»

Mäe- ja Orulaval haridusteemad

Reede, 15. august

19.00–20.30 «Klassikalise kooli viimased päevad»

Laupäev, 16. august

12.30–14.00 «Kuhu kaob koolirõõm?»

Kavas üle 150 arutelu

Tänavu on arvamusfestivalil üle 150 arutelu, peale selle raadioprogrammid, festivaliklubi ja õpitoad. Teemalavasid on nii reedel kui ka laupäeval vähemalt 19.

Neli parlamendi erakonda panevad püsti oma maailmavaate kohviku, kohal on meediaväljaanded oma lavade ja otsestuudiotega. Kõike seda aitab korraldada umbes 70 organisatsiooni ja üle saja vabatahtliku.

Arvamusfestivali esialgne programm on üleval festivali kodulehel (www.arvamusfestival.ee)

Registreeri end kõnelema!

Lisaks lavadele on arvamusfestivalil avatud vaba mikrofon, kus saavad sõna kõik, kel vähegi on selleks soovi. Huvilised peaksid end registreerima festivali kodulehel (www.arvamusfestival.ee). Esimene vaba mikrofoni aeg on juba broneeritud!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar