esmaspäev, 21. detsember 2015

Koostegemise rõõm


Haapsalu Põhikooli arendusjuht Kristi Karm kirjutab, kuidas nemad on oma kooli huvitavaks muutnud - õppeaineid lõiminud ning sidunud õppetööd igapäevaeluga.

Aasta-aastalt püüame järjest enam oma koolis sisse viia teistmoodi õppimist, rakendada laua taga õpitut igapäevatoimetustes, tuues neid kooliellu väljaspool klassiruumi. Loovus, koostöö, ettevõtlikkus, planeerimisoskus, suhtlemisoskus … on need, mida meie noored vajavad igapäevaselt järjest enam. Oskus olla ise, julgeda mõelda, avastada, küsida ja uurida, seda me peame oma õpilastes toetama ja arendama igapäevase õppimise kõrval.
 
Läbi koostegemise ja tegutsemise anname me noortele võimaluse iseennast tundma õppida ja arendada ning teada saada, mis on see, mis neid huvitab ja millises suunas liikuda. Soovime anda neile tunde, et koos teha on huvitav!

Haapsalu Põhikool on ühest küljest noor, kolmandat aastat tegutsev kool. Teisalt aga oleme oma järjepidevuse saanud Haapsalu Gümnaasiumist ja Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumist, mis koolireformiga üheks kooliks muudeti.
 
Igal aastal on koolipere ja ka kogu linna haridusinimesed järjest enam otsinud võimalusi, kuidas elavdada koolielu, tuua kooli erinevaid tegevusi ja koondada ühtsemaks kogukonda, lõimida õppeaineid ja siduda õppetöö tegevusi igapäevase eluga.

Sel õppeaastal oleme nii õpetajate kui ka noortega koos planeerinud juba päris mitu sündmust, mis elavdavad meie kooli igapäevast tegevust.

Septembris tervitasid kogu kooli 1.–5. klassi õpilased sügist. Just täpselt sügise saabumise päeval viibiti põnevate tegevuste käigus klassiruumist väljast - õues. Vaadeldi loodust linna erinevates parkides ja Paralepa metsas. Tutvuti sügiseste tegevustega talus, kus kasvatatakse juurvilja ja loomi, läbiti retk Salajõe karstialal saladusliku jõe jälgedes. Päeva planeerisid ja tegevused sooritasid enamasti paralleelklassid ühiselt. Kokku sai üks vahva päev, õppides tundma loodust just looduses, mitte ainult raamatust.
Üks meie traditsioonilisi sündmusi on Haapsalu Gümnaasiumilt päranduseks saadud koostegemise üritus kadrilaat. See sündmus, mis toimub igal aastal novembri lõpus. Sellel päeval loovad, meisterdavad ja kauplevad noored koos klassijuhataja ja vanematega. Siin on võimalus õpilastel rakendada kõiki koolitunnist saadud teadmisi ja oskusi, kuidas ühiselt planeerida, mida müüa; kas soetada müüdav kaup või see ise valmistada; kuidas kujundada ostjat kutsuv müügilett ja kuidas teha müügitööd; kes on need, kellega koostööd teha (klassikaaslased, õpetajad, lapsevanemad, linna erinevad ärid) jne.
Eks aeg-ajalt on tunda, et mõtted on otsas ja jaksu ei ole. Kuid kui sündmus käes, siis on tegemise rõõm suur ning kokku saab üks vägev ettevõtmine.

Sel sügisel sai taas jälle kogetud, et ka õpetajad võivad ühiselt midagi ägedat korda saata. Nimelt toimus detsembri alguses meie maja suuremate õppijate playback show. Kuna meil on palju noori, siis korraldame oma üritust kahes osas: 6.–9. klassid I poolaastal ja 1.–5. klassid II poolaastal. Nii kui kadrilaat läbi sai, hakkas majas hoopis teistmoodi askeldamine. Oli tunda, et suuri ruume on majas liiga vähe. Vajadusel lükati aga klassides lauad kokku ja tehti proove seal. Kõlas eelmise sajandi muusika ning noored harjutasid videotest kopeeritud liikumist.

Ühel teisipäeval kogunes õpetajate tuppa salamisi punt õpetajaid, kaasas veidrad riidehilbud ja värvipudelid. Ühiselt sahistades ja itsitades pandi riidesse, meigiti näod, tehti soengud, õpiti laulusõnu ning tegevus võiski alata. Ka õpetajatel oli kavas playback´il etteastega üles astuda. Seekord aga filmilinal. Video võeti linti meie koolis sees ja selle ümbruses. Osaleda said kõik soovijad. Lavastajaks meie oma huvijuht Siim ning operaatoritöö ja montaaž informaatikaõpetaja Mardilt. Kokku sai üks suur tegemise rõõm nimega „Punkivad õpsid” . Selles oli rõõm osaleda.
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar